9 Temmuz 2014 Çarşamba

ONURLU OLMAK NEDİR?Onurlu olmak nedir? … Sözlük anlamI İnsanın kendine karşı duyduğu saygı, şeref, öz saygı, haysiyet, izzetinefis. Anladığımız nedir? Bahsini ederken mangalda kül bırakmıyoruz ama iş onurlu yaşamaya gelince yaptığımız her karaktersizliğe bir kılıf buluveriyoruz. Yani gerçekten onurlu davrandığımızda davul zurnayla milletin gözüne sokup, yaptığımız bir karaktersizlikte, sahtekârlıkta, hatta işin özü şerefsizlikte hemencecik mazeretleri sıralayıveriyoruz.
Değerlerimizden bahsediyoruz. Dinimiz inancımız vatan sevgimiz deyince herkes ahkâm kesmekle kalmıyor herkesi yargılıyor ayrıntıya girildiğinde tavizler başlıyor. Evet, bende yapmak istiyorum bu gün. Bende gördüğüm, fark ettiğim, yaşamak hatta katlanmak zorunda olduğum şeylerden bahsetmek istiyorum.
Dinden bahsedildiğinde her şeyi elifine kadar bilirken, senin başın açık olduğu için yargılar hatta yaftalarken kendisi krediyle arsa alır, yatırım yapar, sonra buna (kuranı kerimde bahsedildiği üzere ; “Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır” bakara 275) “herkes yapıyor yapacak bir şey yok” der.
Senin derse 5 dk geç kalmanı başına kalkar vatana ve millete olan görevleri sıralar ama kendisi hırsızlık yapan insanların idare ettiği çatının altında olmaktan onur duyar. Buna da “herkes çalıyor o da çalsın” der. Haramın her durumda haram olduğunu unutup, haramı - hak-  mış gibi gösteren yeni inanç sistemleriyle değerlendirip, bu düşüncenin dışında olmanı “sen inançlı insansın, dindar bir düşüncenin yanında olman gerekir” baskısıyla seni yargılar…
Şimdi biraz daha özele inmek istiyorum. Eşine saygı duymaz onu her yerde küçük düşürecek konuşmalar yapar, insanların ona saygı duymamasını sağlar ama o karaktersizle evli kalmaya devam eder. Diyorum çünkü öyle konuşmamı kendisi sağlıyor…
Çıkarlar ve menfaatler mi oldu bizim onurumuz. İnsanlar sahip olduklarıyla gurur duyamıyorsa sahip olduklarını gözden geçirmesi gerekir. İnandıklarını toplum içinde savunamıyorsa, göğsünü gere gere “ben buna inanıyorum” diyemeyecek bir inancı varsa, o inancın neyine saygı duyulur ve bu duruş ne kadar onurludur? Onur nedir? İnsanın hayatında bir duruşu vardır. Kişiler ve yasalar geçicidir aslolan fikirler ve inançlardır. Yanlış yanlıştır. Doğruyu savunacak bir önder bulamasa bile kişi kendisi için doğru olur. Sürü olmak zorunda değil. Onur budur.
Hıı şimdi doğru nedir diyeceksiniz. J))) bu soruya cevap vermeyeceğim… Her vicdan bilir doğrunun ne olduğunu. Nasıl bir gürültü vardır ki dinlemezler vicdanlarını. 

Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun…Hiç yorum yok: